SIKÇA SORULAN SORULAR

- Su bazlı ve solvent bazlı boya nedir?
Su ile inceltilen boyalar su bazlı; solventle inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır.

- Su bazlı ve solvent bazlı boya arasında, uygulandıktan sonra sonuç farkı nedir?
Solvent bazlı boya kalın bir film tabakası oluşturarak, duvarın nefes almasını asgariye ye indirir. Su bazlı boyada bu tam tersdir. Solvent bazlı boya daha parlak bir görünümde olup, boya sonrası kısa bir süre için, kullanılan yerde boya kokusu bırakır. Su bazlı boya kokusuzdur.

- Boyalar hangi oranda inceltilmelidir?
Ambalajları üzerinde ve teknik bültenlerinde yazılı oranlarda inceltilmelidir. Her boyanın farklı inceltme oranı bulunmaktadır. Ayrıca inceltme oranı kullanılacak uygulama aletinin özelliğine göre de değişmektedir.

- Boyalar nasıl depolanmalıdır?
Kullanılmış boyalar tamamen kapalı kaplarda,ambalajı açılmamış boyalarsa,rutubetsiz,oda sıcaklığında ve paletler (zeminle teması kesmek için ) üzerinde depolanmalıdır.

- İlk astar neden kullanılır?
İlk astar bozuk ve eski yüzeylere, yeni sıva yapılmış yüzeylere mutlaka uygulanmalıdır. Bu uygulama, yüzeyin sağlamlaşmasını sağlar; üzerine gelecek boya filminin daha yapışmasını 
sağlar; yüzeydeki kılcal çatlaklar tarafından emilerek, koruyuculuğu arttırır ve boya miktarını azaltır.


- Ara astar neden kullanılır?
Sentetik boyama sistemlerinde kullanılır. Son kat boyanın yüzey tarafından emilmesini ve yüzeyde oluşan dalgalanmayı engeller. Son kat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar.